QR Codes

Czym są QR Codes

Kody QR (Quick Response) to dwuwymiarowe kody kreskowe, które można odczytać za pomocą smartfonów, tabletów i innych urządzeń. Zeskanowany kod może byc linkiem do krótkiego tekstu, pliku dźwiękowego lub strony web( URL) Pokażemy, jak tworzyć i czytać kody QR, korzystać z darmowych aplikacji i odkrywać sposoby, dzięki którym klasa językowa może stać się bardziej dynamiczna.

Jak generować i czytać kody QR

Jak tworzymy i czytamy kody QR
Po znalezieniu treści, którą chcesz udostępnić, lub utworzeniu zawartości i udostępnieniu jej w trybie online, po prostu użyj witryny takiej jak "QRstuff", aby utworzyć kod QR, który działa dla utworzonego adresu URL. Otwórz kod QR, wklej adres URL (pod "2 treścią"), a witryna dostarcza obraz kodu QR (po prawej stronie ekranu, pod "Podglądem kodu QR"), który pobierasz, zapisujesz i używasz, jak chcesz.

Jeśli chodzi o czytniki kodów QR, są one zazwyczaj bezpłatne. Ta strona oferuje dobre dla popularnych systemów operacyjnych.
QR code generator
Wystarczy wpisać swój tekst, adres URL, dane kontaktowe SMS lub vCard. Kod QR zostanie wygenerowany automatycznie podczas pisania. Wystarczy kliknąć przycisk "Pobierz", aby uzyskać utworzony kod QR obrazu (obraz jest dostępny jako grafika wektorowa EPS lub SVG, a także w formacie grafiki rastrowej o wysokiej rozdzielczości PNG, GIF lub JPEG). Możesz również osadzić kod QR bezpośrednio na swojej własnej stronie internetowej i używać go, wystarczy spojrzeć na kod oferowany przez przycisk "Umieść". Oczywiście można umieszczać i wykorzystywać grafikę QR na ulotkach, plakatach, wizytówkach lub innych produktach bez żadnych kosztów / za darmo (w tym do celów komercyjnych).

Jak odczytac kod QR?

Do zeskanowania kodu QR wymagany jest skaner kodów kreskowych (lub telefon komórkowy z kamerą i odpowiednią aplikacją do odczytu), który obsługuje standard kodu QR.
 Aplikacje czytników kodów QR są udostępniane przez różnych producentów i dla różnych urządzeń mobilnych, głównie za darmo.

Istnieje wiele bezpłatnych czytników kodów QR dla smartfonów. Różnią się jednak znacznie pod względem użyteczności, szybkości skanowania i zgodności ze standardami (w szczególności w odniesieniu do przetwarzania vCard). Dlatego przedstawiamy przegląd zalecanego oprogramowania kodów QR.

Podsumowując, na rynku dostępnych jest wiele darmowych czytników kodów QR. Oto najlepsze (z naszego doświadczenia, ale chcielibyśmy usłyszeć Twoją opinię):

Po co kody QR w szkole

Kody wykorzystywane są w szkole, aby:
  • zapewnić szybki dostęp do strony internetowej szkoły, strony na Facebooku, wiki albo blogów;
  • poszerzyć treści podręcznika o aktualne fakty i informacje multimedialne;
  • udostępnić materiały do studiowania, filmy do obejrzenia, pliki do odsłuchania;
  • skierować do interaktywnych ćwiczeń;
  • sprawdzić zrozumienie tekstu (np. dzięki linkom do pytań);
  • zademonstrować wykonanie ustnej lub pisemnej instrukcji albo przepisu (wideo);
  • dostarczyć link do dokumentu współtworzonego przez uczniów w chmurze;
  • zakodować odpowiedzi w kartach pracy;
  • przekazać polecenie, zadanie do wykonania;
  • „odwrócić” nauczanie (linki do filmów dostarczających wiedzę, która będzie zastosowana na kolejnej lekcji);
  • wyjaśnić pracę domową (film z instrukcją przyda się rodzicom!);
  • przeprowadzić ewaluację (za pomocą linków do ankiet czy form głosowania);
  • zapewnić link do multimedialnej wersji papierowego plakatu;
  • uzupełnić ścienną lub papierową wersję szkolnej gazetki;
  • promować wydarzenia, akcje, konkursy;
  • udostępnić dane do zalogowania się do szkolnej sieci wi-fi.

Korzyści korzystania z kodów QR w szkole

Nick Peachy Learning Technology Consultant 
1. Zredukowane koszty kserokopii
2. Zredukowane koszty druku
3. Zredukowane kosztów przechowywania i powierzchni  na półkach w bibliotece
4. Redukcja kosztów zagubienia ksiązki, CD, Video, Magazynu
5. Redukcja kosztów zakupu magazynów, gazet
6. Zwiększone zainteresowanie materiałem
7. Zwiekszone mozliwości uczenia się w środowisku szkolnym
8.21 wieku przyjazne dla uczenia się w ruchu środowisko



Pomysły na wykorzystanie kodów QR w nauce języka

JAK WYKORZYSTAĆ KODY QR W NAUCZANIU JĘZYKÓW OBCYCH?


Oto kilka przykładowych zastosowań kodów na różnych poziomach nauczania języka obcego:
  1. Przygotowanie kodów do polecanych stron do samodzielnej nauki języka: pod każdym kodem należy zamieścić opis, aby zachęcić do wejścia na stronę. Pomysł sprawdzi się i w codziennej nauce, i okazjonalnie (Kubiak, Zaród 2013).
  2. Wygenerowanie kodu do aplikacji, w której tworzymy zestawy słówek do opanowania przed nową lekcją albo przed sprawdzianem, np. Quizlet, Memrise, Duolingo.
  3. Wprowadzenie interaktywnych elementów do biblioteczki w języku obcym – na zakładkach albo naklejkach należy umieścić kody, które prowadzą do:
    • tzw. trailera książki;
    • recenzji książek w formie audio lub wideo (najlepiej jeśli autorami recenzji będą uczniowie);
    • ekranizacji książki;
    • alternatywnych wersji językowych książki;
    • forum dyskusyjnego lub wirtualnej tablicy na temat książki, gdzie uczniowie dzielą się refleksjami po przeczytanej lekturze;
    • pytań sprawdzających zrozumienie treści w formie interaktywnego quizu.
  4. Zaskoczenie uczniów innym niż zwykle wprowadzeniem do lekcji. W tym celu trzeba umieścić kody z kluczowymi słowami/wyrażeniami dotyczącymi tematu lekcji w różnych miejscach klasy. Następnie poprosić (wybranych) uczniów o ich odszukanie, odczytanie i zapisanie na tablicy. Niech ułożą je w logicznej kolejności.
  5. Zaproszenie uczniów do Kinesthetic Reading Adventure: fragmenty tekstu porozwieszane są w różnych częściach klasy, ewentualnie w całym budynku szkoły. Uczniowie będą skanować kody, aby poznać dalszy ciąg historii. W poszukiwaniach można użyć GPS.
  6. Zamiana ścian klasy w interaktywne ściany słówek. Przymocowujemy do ścian karteczki ze słówkami i kodami, w których ukryte są ich odpowiedniki w języku docelowym (lub odwrotnie), ewentualnie opisy znaczeń.
  7. Naklejamy kody na przedmioty, których nazw (w języku obcym) uczniowie jeszcze nie znają. Skanując, usłyszą wyraz – trzeba użyć w tym celu QRVoice, a jeśli pojawią się trudności z odczytywaniem, można nagrać poszczególne słowa w aplikacji online, np. AudioBoom i zakodować linki do każdego nagrania.
  8. Wypróbujmy puzzle QR do nauczania reguł gramatycznych, np. zasad tworzenia trybu warunkowego. Zdania przedzielamy kodem, w którym ukryta jest reguła albo pochwała, a potem przecinamy w połowie przez kod. Kilka czy też kilkanaście takich zdań pozwoli utrwalić regułę. To ćwiczenie do pracy w parach/małych grupach (por. Apanasewicz 2016).
  9. Do ewaluacji lekcji/projektu użyjmy kostki z kodami QR. Na ściankach kostki zakodowujemy pytania/wyrażenia, które uczniowie wykorzystają w informacji zwrotnej, np. czego się nauczyłeś/aś, co szczególnie przyda Ci się w przyszłości? (por. Vincent).
  10. Zorganizujmy grę terenową Scavenger Hunt albo Treasure Hunt. Miejscem realizacji gry może być klasa, budynek, teren przyszkolny, nawet cała miejscowość. W przypadku Scavenger Hunt kodujemy listę rzeczy/czynności do znalezienia/wykonania – nie ma znaczenia, w jakiej kolejności będą one odnalezione czy wykonane. Jeśli zaś ma to być Treasure Hunt, umieszczamy w kodach serię wskazówek, które doprowadzą do skarbu. Pamiętajmy, żeby wskazówki były sformułowane zagadkowo albo zaszyfrowane; każda poprowadzi do następnej i bez zachowania tego ciągu postęp nie będzie możliwy. Uczniowie pracując w grupach, zeskanują kolejne kody i naniosą ich numery na kartę pracy, która jest czymś w rodzaju mapy. Liczyć się będzie znajomość języka, logiczne myślenie, praca zespołowa, kreatywność.
Nick Peachy Learning Technology Consultant
1. Umieść QR kod przy wejściu do szkoły z linkiem do powitalnego video albo informacyjnego video o szkole aby ludzie którzy przyjdą a zastaną szkołę zamkniętą czuli ludzki kontakt
2. Dodaj kody QR do zdjęć nauczycieli  z linkami do video gdzie nauczyciele przedstawiają się
3. Dodaj kody QR do realacji z wydarzeń aby ułatwić ściaganie
4. Dodawaj kody QR do konkursów z adresami, e-mailami gdzie studenci mogą wysłać swoje zgłoszenia
5. Dodawaj kody do strony z instrukcjami aby nie trzeba było robić kopii
6. Ustaw poszukiwanie skarbów ze wskazówkami w formie QR kodów do następnych wskazówek
w klasie
do handoutów aby studenci mieli kopię cyfrową
do notatek z lekjcji
do wyjaśnień gramatyki
stwórz listę QR kodów które są linkami do przydatnych aplikacji

QR Treasure hunt generator

narzędzie do tworzenia mapy skarbów z użyciem generatora QR kodów

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz