Przydatne aplikacje do nauki języków

Udostępnianie mobilnych zasobów edukacyjnych uczniom


W dzisiejszych czasach wielu studentów ma swoje własne urządzenia mobilne, przynajmniej w formie
telefon komórkowy. Wskazywanie uczniom zasobów mobilnych zachęca ich do korzystania z 
własnego urządzenia do nauki języka poza klasą. Chociaż uczą się angielskiego na własnych
urządzeniach  mobilnych mogą  one nie być pomysłem na dobrą zabawę każdego ucznia, chodzi o oferowanie ich jako
wyboru. Urządzenia mobilne są tutaj. Zasoby komórkowe są dostępne i coraz częściej
wszechobecne, a jako nauczyciele, naszym zadaniem jest poinformowanie naszych uczniów o opcjach, aby pomóc naszym uczniom wykorzystać je do wspierania ich własnego nauczania języka angielskiego,
czy w klasie, czy na zewnątrz.
Popoularne aplikacje do nauki języka

Popularne aplikacje do nauki jezyka angielskiego na urzadzeniach mobilnych


aplikacja do nauki języka angielskiego busuu
busuu
Platformy: iOS, Android
Koszt: Darmowa (zakupy w aplikacji)
Poziom: Podstawowy, Średniozaawansowany, Zaawansowany
Busuu to połączenie tematycznych kursów z ideą platformy społecznościowej. Aspekt ten jest wykorzystany doskonale, ponieważ appka oferuje sprawdzanie krótkich form pisemnych przez rodzimych użytkowników danego języka. Dlatego, jeżeli nie masz pod ręką znajomego Anglika możesz spokojnie pracować z busuu. Minusem programu jest płatny dostęp do ćwiczeń gramatycznych. 
aplikacja do nauki języka angielskiego DUOLINGO
DUOLINGO
Platformy: iOS, Android, Windows Mobile
Koszt: Darmowa
Poziom: Podstawowy
Duolingo to świetny start dla ludzi wchodzących w arkana języka angielskiego, bądź dla tych którzy czują potrzebę, by powtórzyć sobie podstawy. Program jest bardzo przejrzysty a nawigacja po nim to czysta przyjemność. Proces nauki jest podzielony na rozdziały i tematy, te z kolei zawierają w sobie po kilka lekcji. Kiedy czujesz się jak ryba w wodzie możesz przejść do testu sprawdzającego swój poziom wiedzy. To idealna appka dla osób, które czują, że muszą popracować nad wymową, gdyż oferuje zestaw ćwiczeń z lektorem. Jeżeli jednak oczekujesz ciężkich zagadnień gramatycznych – możesz się nieco zawieść.



aplikacja do nauki języka angielskiego English grammar
English grammar
Platformy: Android
Koszt: Darmowa
Poziom: Średniozaawansowany, Zaawansowany
Tutaj wchodzimy na poziom wyżej. Mamy do czynienia z w pełni darmową aplikacją, jednak z podwyższonym progiem wejścia. Cała aplikacja jest po angielsku. Bardzo prosty interfejs, bez farejwerków. Ale nie po to ją ściągnąłeś, prawda? Pod ręką masz dostęp do czasów, podstaw gramatyki, ćwiczeń mowy i testów sprawdzających poziom Twojej wiedzy.
Warto mieć tę appkę w telefonie jeżeli jesteśmy w potrzebie i potrzebujemy szybkiego dostępu do tego, żeby powtórzyć gramatyczną konstrukcję zdań.
aplikacja Ucz się języka angielskiego
Ucz się języka angielskiego (by Tweeba)
Platformy: Android
Koszt: Darmowa
Poziom: Podstawowy, Średniozaawansowany, Zaawansowany
Niesamowitą zaletą appki jest to, że nie wymaga dostępu do internetu. Więc nawet kiedy przemierzamy bezkresne połacie terenu bez zasięgu, jesteśmy w stanie szkolić swoje umiejętności. “Ucz się języka” pozwala nam na używanie programu jako słownika i swoistego trenera, gdzie przy każdej pozycji możemy zaznaczyć czy dane wyrażenie przyswoiliśmy. Dodatkowo codziennie otrzymujemy pusha z tzw. “Słówkiem dnia”, co jest ciekawą formą i ja osobiście bardzo sobie ją chwalę. Potrzebujesz odmian czasowników? Masz gotową listę w zasięgu ręki. Nieregularne czasowniki już przestaną spędzać Ci sen z powiek.

SuperMemo
Twórcy aplikacji  twierdzą, że opracowana metoda pozwala skrócić czas nauki o nawet 30% w stosunku do tradycyjnych kursów językowych. Za pośrednictwem aplikacji możemy uczyć się takich języków jak: angielski, baskijski, chiński, duński, francuski, , grecki, niderlandzki, hiszpański, niemiecki, norweski, rosyjski, portugalski, szwedzki, włoski, a nawet esperanto i kanji. Dodatkowo kursy podzielone są na bloki: ogólne, słownictwo, gramatyka, fotokursy, rozmówki oraz przygotowującego do egzaminów.  W programie dostępne są różne kursy językowe w różnych cenach. Naukę można zsynchronizować z kursem online lub kursem na PC.
supermemo
Hello Talk Learn
To darmowa aplikacja raczej przeznaczona dla osób, które znają już podstawy konkretnego języka obcego. Program funkcjonuje na zasadzie portalu społecznościowego, gdzie można porozmawiać z ludźmi z całego świata. Jednak dzięki możliwości obcowania z żywym językiem, rozmowy z native speakerami na dowolny temat, to rozwiązanie stanowi wspaniałe wsparcie do powtórki materiału, jak również do podszkolenia komunikacji codziennej. Dodatkowe materiały video, możliwość wysyłania wiadomości tekstowych oraz darmowych połączeń przez aplikację sprawiają,  że nauka staje się przyjemnością i rozrywką, a nie przykrym obowiązkiem.
hellotalk
Memrise
Pobranie i korzystanie z  aplikacji jest oczywiście darmowe, jednak dostęp do niektórych jej funkcji  (na przykład zaawansowanych statystyk czy dostępu do native speakera) wymaga uiszczenia opłaty.
Aplikacja przede wszystkim nastawiona jest na nauczanie słówek. Słówka podane są w różny sposób, a wykorzystanie różnych mnemotechnik sprawia, że ich zapamiętywanie i „wkuwanie” nowych staje się całkiem łatwe. Dodatkowo aplikacja „uczy się”. Czyli jest w stanie ocenić, z którymi jeszcze słówkami mamy problem i nakłania nas do ich ciągłego powtarzania. Niestety w języku polskim można uczyć się tylko języka angielskiego. Jeżeli zdecydujemy się na naukę innego języka obcego, wszystkie polecenia, czy memy (mają również ułatwiać zapamiętywanie nowych słówek) są już dedykowane pod język angielski. I to jest zdecydowanie duży minus tej aplikacji.
memrise

50 languages – 50 języków
To aplikacja przeznaczona wyłącznie dla uczniów początkujących. Za jej pomocą można nauczyć się podstawowych słów i zwrotów do poziomu A2. Każdy materiał jest podzielony na działy tematyczne, gdzie znajduje się wymowa oraz pisownia danego wyrazu lub zwrotu.  Zawarte w aplikacji pliki audio mogą stanowić uzupełnienie do szkolnych lekcji języka. Narzędzie się również w przypadku osób, które bardzo dawno uczyły się danego języka, a nie korzystały z niego i muszą sobie przypomnieć jego podstawy. Dzięki pełnym zwrotom i zdaniom program może być przydatny w podróży i wspomóc komunikację w hotelu lub restauracji. Aplikacja dostępna jest w 40 językach oraz w około 1600 kombinacji par językowych.
50 languages
Quizlet
Quizlet to również darmowa aplikacja na telefon, dzięki której można uczyć się języka obcego. Aplikacja różni się od poprzednich tym, że materiał do nauki musi zostać wcześniej przygotowany przez nauczyciela i udostępniony dla ucznia. To narzędzie stanowi jednak bardzo dobre uzupełnienie tradycyjnych kursów językowych stacjonarnych lub online. Nauczyciel może umieszczać zarówno flashcards, testy a także pliki audio, które uczeń może odtworzyć lub uzupełnić na swoim telefonie w dowolnym momencie. Nie oznacza to jednak, że samodzielnie nie można korzystać z aplikacji. Dzięki temu, że część materiałów jest dostępna publicznie, można do nauki wykorzystać materiały udostępniane przez innych użytkowników.
quizlet

 Babbel 

Babbel, stworzony przez Markusa Witte’a w 2007 w Berlinie, to kolejna aplikacja, która ma do zaoferowanie wersję free. Darmowa wersja zawiera 40 lekcji w 13 językach. Zatem nawet bez dodatkowego inwestowania jest się czego uczyć.
Każda lekcja zaczyna się od nauki słownictwa przy pomocy obrazków. Następnie zapamiętane słowa są używane w powiązanych zdaniach i dialogach dostosowanych do poziomu użytkowników. Ten sposób nauczania pozwala szybko opanować umiejętność konwersacji.
Dodatkowo, użytkownicy za sprawą poręcznych pop-upów poznają zasady gramatyki, a w wersji komputerowej, również krótkie ciekawostki kulturowe. Oprócz ogólnych kursów dla początkujących, Babbel oferuje również oddzielne pakiety poświęcone poprawie konkretnych umiejętności takich jak gramatyka czy słownictwo.
Użytkownicy mogą również skorzystać z wersji premium. Za jeden miesiąc nauki wybranego języka z Babbel trzeba będzie zapłacić 9.95 €. 
Języki: angielski, holenderski, duński, francuski, niemiecki, indonezyjski, włoski, norweski, polski, brazylijski portugalski, rosyjski, szwedzki, hiszpański i turecki
Systemy operacyjne: iOS, Android
eTutor 

Platforma: Android, iOS 

Cena: darmowa
eTutor to darmowa aplikacja umożliwiająca zdalną naukę języka angielskiego i niemieckiego. Aplikacja jest darmowa, wymaga jedynie rejestracji na platformie eTutor.pl. Znajdziemy tutaj kilka przydatnych narzędzi do nauk m.in. moduł powtórek, dialogów oraz słownik. Aplikacja daje możliwość nauki słówek w trybie offline, jak i online.




Audible 

Platforma: Android, iOS, WP 

Cena: darmowa (płatne audiobooki)
Aplikacja daje nam dostęp do ponad 150 tysięcy audiobooków w języku angielskim, francuskim oraz niemieckim. Poszczególne książki czytane są przez profesjonalnych lektorów. Korzystanie z Audible to świetny sposób na poszerzenie zasobu słownictwa oraz naukę akcentu.

MindSnacks 

Platforma: Android, iOS 

Cena: darmowa (kolejne lekcje płatne)
To zdecydowanie jedna z najbardziej dopracowanych i przyjaznych aplikacji do nauki języków obcych. MindSnack to 46 zróżnicowanych lekcji, które ćwiczą znajomość ortografii, gramatyki, oraz słownictwa. Znajdziemy tu quizy, rebusy, zabawy oraz ciekawe gry słowne. Dzięki MindSnack poznamy nie tylko język angielski, francuski czy hiszpański, ale i chiński.
Practice English Grammar 

Platforma: Android, iOS 

Cena: darmowa
Nauka gramatyki języka obcego nie jest zbyt przyjemnym zajęciem. Nawet jeśli jest to - powszechnie uważana za dość przystępną - gramatyka języka angielskiego. Z pomocą przychodzi nam aplikacja Practice English Grammar, która dzięki zestawom praktycznych ćwiczeń i zadań, wyjaśni nam najprostsze, ale i najtrudniejsze zagadnienia gramatyczne.
Rocket Languages 

Platforma: Android, iOS 

Cena: darmowa
Aplikacja Rocket Languages koncentruje się przede wszystkim na nauce wymowy, która często traktowana jest przez nas "po macoszemu". Znajdziemy tu mnóstwo interaktywnych materiałów, nagrań audio oraz gier. Możemy również na bieżąco sprawdzać swoje postępy w nauce, analizować popełnione błędy i kontynuować rozpoczęty kurs na innym urządzeniu mobilnym.


Palabras Cruzadas 

Platforma: iOS 

Cena: darmowa
Palabras Cruzadas to idealna propozycja dla osób, które lubią rozwiązywać językowe krzyżówki, zagadki i rebusy. Aplikacja charakteryzuje się bardzo przyjaznym interfejsem i umożliwia efektywną naukę poprzez zabawę.


LearnEnglish Podcasts – słuchowisko z pytaniami

LearnEnglish Podcasts to narzędzie, które pozwala osłuchać się z językiem. Metoda polega na słuchaniu rozmów prowadzonych z Anglikami na konkretne tematy. Następnie zadawane są pytania odnośnie wysłuchanego dialogu. Dzięki temu można poczuć się pewniej podczas rozmowy z obcokrajowcami.
learnenglish podcasts
Zalety: darmowy, interesujące podcasty, duża ilość materiału
Wady: mogą pojawiać się błędy

Audiobook formą nauki języka obcego

Jedną z lepszych metod skutecznej nauki jest osłuchiwanie się z literaturą w języku obcym. Audiobooki do doskonały sposób na zwiększenie zasobności słów, a także poznanie języka użytkowego. Niestety aplikacje oferujące współczesną literaturę najczęściej są odpłatne. Darmowe narzędzia pozwalają natomiast zapoznać się z klasycznymi dziełami.
audiobooks
Rosetta Stone – aplikacja wspierająca naukę niemieckiego, która korzysta z unikalnej formuły nauki bazującej na zdobywaniu kolejnych umiejętności. Metoda nauki czerpie wiele z naturalnego nabywania kompetencji językowych przez dzieci  dwujęzyczne. Warto pamiętać iż Rosetta dostępna jest w języku angielskim, co za tym idzie uczymy się niemieckiego po angielsku. Wbrew pozorom nie jest to trudne bowiem aplikacja zapewnia szereg ilustracji i prezentacji, które usprawniają, obrazują słowo, znaczenie danego zwrotu czy kontekst użycia słowa. Interaktywne ćwiczenia są wciągające i niosą ze sobą duża dawkę wiedzy utrwalanej na bieżąco w pamięci. Nauka niemieckiego w sposób bardzo obrazkowy ale praktyczny! 



 FluentU – multi językowa aplikacja na Androida i iOS pozwalająca na naukę niemieckiego z filmów, które posiadają tłumaczenie. Aplikacja zawiera szereg filmów pochodzących z kultowych ekranizacji, seriali, czy też wywiadów, teledysków, wiadomości itp. Dzięki napisom można podszkolić rozumienie języka zaś dzięki interaktywnym słówkom posiadającym tłumaczenie wraz z wymową, przykładami zastosowania i rozwinięciem. Osłuchanie się z rzeczywistym językiem uskutecznia naukę, a dodatkowe zadania i ćwiczenia utrwalają zdobytą wiedzę i doskonalą umiejętności. Filmiki na różne tematy są interesującą pomocą, ciekawą w odbiorze z uwagi na to że są łatwe do zrozumienia i krótkie. Niektóre z wypowiedzi maja zaledwie pół minuty. Nauka niemieckiego szybko, przyjemnie i bardzo praktycznie - to właśnie aplikacja/program FluentU.

 English Idioms Illustrated

To z kolei propozycja dla tych, którzy chcą pogłębić swoją znajomość języka angielskiego. Wyjeżdżasz do pracy za granicą i boisz się problemów z płynną komunikacją? Perfekcyjne opanowanie bardziej złożonych zwrotów i idiomów może być bardzo pomocne. Tu z pomocą przychodzi ulubiona apka wielu kursantów i turystów – English Idioms Illustrated. Darmowa aplikacja jest dostępna zarówno w wersji na iOS, jak i Androida.Barwne ilustracje sprawią, że z łatwością zapamiętacie znaczenie poszczególnych idiomów. Apka podpowie też, w jakich sytuacjach używa się ich najczęściej oraz jaka była geneza ich powstania. Niektóre historie są naprawdę zabawne! Widać, że za apką musi stać zespół z całkiem niezłym poczuciem humoru.




  1. Również interesującą aplikacją jest Fun Easy Learn z kilkoma tysiącami słówek tłumaczonymi na wiele języków, opatrzonymi zapisem wymowy jak i fotografią. Przyjemna grafika, czytelność układu treści to atuty tej aplikacji, podobnie jak możliwość tłumaczenia słów z angielskiego na dowolny inny język, nie tylko polski.
  2. Jeżeli chciałbyś sprawdzić się i doszkolić ze słownictwa specjalistycznego to Words4Specialist jest świetną aplikacją to umożliwiającą. Samodzielnie wybierasz obszar zainteresowania. To zupełnie inna aplikacja niż większość posegregowanych fiszek tematycznych, gdzie tematami są podróże, jedzenie, rozrywka, tutaj wybierasz pomiędzy słownictwem biurowym, budowlanym a mechanicznym itd.
  3. Bardzo ciekawą aplikacją na Apple jest iDean. Poza multimedialnymi lekcjami naszpikowanymi słownictwem warto zwrócić uwagę iż aplikacja dedykowana jest Polakom i napisana przez Amerykanina, który uczył się niegdyś polskiego. Specyficzne uwarunkowania wynikające z języka ojczystego mogą utrudniać naukę angielskiego, która jest metodycznie uniwersalna.
  4. W ciekawej formie podany angielski szybciej przyswajamy, dlatego twórcy Karaoke4English oferują nam szereg tekstów czytanych i jednocześnie wyświetlanych z podświetleniem niczym w karaoke. Program ten łączy funkcje audiobooka, e-booka, oraz słownika, a zarazem zawiera zestaw ćwiczeń językowych.
  5. Kiedy już posiadłeś pewną wiedzę, warto ja sprawdzić i utrwalić. Wówczas aplikacją idealną będzie Ultimate English Quiz. Poprzez pytania quizu skontrolujesz swój refleks, wiedzę i umiejętności językowe rozumienia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz